Poradnik - kwiaty cebulowe

Kwiaty cebulowe kwitnące latem i jesienią


Większość tych roślin nie zimuje w gruncie. Sadzenie przypada wiosną, od kwietnia do końca maja. Niektóre gatunki są bardzo wrażliwe na wiosenne przymrozki, np. Dalie czy begonie bulwiaste, stąd późne ich sadzenie do gruntu. Jesienią wykopuje się cebule i bulwy, a następnie po podsuszeniu i oczyszczeniu przechowuje w chłodnym, suchym pomieszczeniu, w temperaturze 5-8°C. Zimowity i jesienne krokusy dobrze zimują i mogą rosnąć na tym samym miejscu przez kilka lat. Ich sadzenie przypada już w sierpniu, gdyż tylko ten termin sadzenia zapewnia dobre ukorzenienie się bulw przez jesiennym kwitnieniem.
Lilie sadzone jesienią przykrywa się na zimę torfem lub rozdrobnione korą, a w razie silnych mrozów dodatkowo słomą lub liśćmi. Lepiej jednak sadzić cebule lilie wiosną, od połowy kwietnia.

 Poradnik - rośliny cebulowe

 

Kwiaty cebulowe kwitnące wiosną

 
Sadzenie cebul i bulw przypada jesienią, od początku września do połowy października. Im większe sadzi się cebule, tym bardziej dorodne rośliny otrzymuje się na wiosnę. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebul – grubość warstwy podłoża okrywającej cebule powinna wynosić dwukrotnej ich wysokość. Odstępy między cebulami dostosowuje się do wysokości roślin. Silnie rosnące pustynniki, czosnki czy szachownice (cesarskie i perskie) sadzi się co 30-40cm, a niskie gatunki jak przebiśniegi czy cebulice – co 6-8cm. Spośród 12 wymienionych w tabeli poniżej roślin wiosennych większość dobrze zimuje w gruncie. Bardziej wrażliwe, jak hiacynty,narcyzy czy irysy przykrywa się jesienią 3-5 centymetrowej grubości warstwą torfu lub drobnej kory, aby gleba nie przemarzała zbyt głęboko.
Wiele gatunków można pozostawić w miejscu posadzenia przez kilka lat. Niektóre jednak, np. tulipany, hiacynty czy irysy, lepiej co roku wykopywać w końcu czerwca lub w lipcu i do jesieni przechowywać w chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu. Podczas wykopywania można oddzielić cebulki przybyszowe i posadzić je na nowym miejscu. Ponadto zdrowotność cebul jest lepsza, gdyż latem nie leżą w nagrzanej glebie.

 Poradnik - rośliny cebulowe

 

 

Kwiaty cebulowe dla terenów zieleni


Z bogatej oferty 170 gatunków i ponad 800 odmian roślin cebulowych, bulwiastych i kłączowych przygotowanej dla klientów naszej firmy na lata 2010/2011 pragniemy zwrócić Państwa uwagę na kwiaty szczególnie przydatne dla terenów zieleni. Dysponujemy odmianami o różnych barwach kwiatów i różnych terminach kwitnienia. Dzięki temu zaprojektowane przez Państwa kompozycje będą miały wysokie walory dekoracyjne przez kilka miesięcy.

Wymienione niżej rośliny wiosenne kwitną od marca do czerwca, a kwitnące latem i jesienią – od czerwca do października. Szczególną charakterystykę całego asortymentu roślin podajemy w firmowych katalogach. Na życzenie klienta przygotowujemy propozycję doboru odmian do projektu nasadzeń.

 

 Poradnik - rośliny cebulowe

 

Na rabatach kwiaty cebulowe są pięknym uzupełnieniem niskich bylin. Sadzone są obok barwinka (Vinca), ubiorka (Iberis), smagliczki (Aurinia, syn. Alyssum), gęsiówki (Arabis), czy rozchodników (Sedum), a także wśród bylin o ozdobnych liściach jak funkie (Hosta), tiarelle (Tiarella), żurawki (Heuchera), czy heucherelle (Heucherella). Przez kilka lat można rośliny pozostawić na tym samym miejscu. Nie można jednak dopuścić do nadmiernego zagęszczenia roślin i osłabienia ich wzrostu. Innym zastosowaniem jest tworzenie grup na tle trawnika, a także w sąsiedztwie niskich krzewów iglastych i liściastych. Po zakończonym kwitnieniu wiosennym sadzi się na tym miejscu rośliny jednoroczne lub rozwija trawnik „z rolki”. Wzdłuż alejek parkowych i śródmiejskich chodników można zaprojektować kwietniki o niewielkich rozmiarach. Zwykle są to prostokąty o dowolnej długości i o szerokości 90-140 cm. W czerwcu zastępuje się je kwiatami jednorocznymi. Na chodnikach, placach, przed wejściem do reprezentacyjnych budynków można ustawić przenośne pojemniki obsadzone kwiatami cebulowymi, najlepiej o niskim wzroście i intensywnej barwie kwiatów. Kompozycje w pojemnikach można zmienić kilka razy w roku. Na trawnikach pięknie prezentują się krokusy wiosenne i jesienne, a także zimowity. Posadzone w niewielkich grupach pozostają dekoracyjne przez kilka lat.

 

Przygotowanie gleby i sadzenie cebul

Bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie gleby z uporczywych chwastów trwałych jak perz, ostrożeń, itp. Na glebach bardzo lekkich, jałowych, dodaje się kompost, żyzną ziemię ogrodniczą i torf. Można też wzbogacić glebę nawozami mineralnymi i organicznymi. Glebę zwięzłą, gliniastą, trzeba rozluźnić dodając torf, rozdrobnioną korę i drobny żwir. Większość roślin cebulowych dobrze rośnie w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, pH 6,0-7,2. Niektóre lilie wymagają jednak kwaśnej gleby i wtedy trzeba zastosować dobrej jakości torf ogrodniczy i ewentualnie nawozy zakwaszające glebę. Rośliny kwitnące na wiosnę sadzi się od początku września do połowy października. Są jednak wyjątki, np. Szachownice sadzi się już w połowie sierpnia, a narcyzy w końcu sierpnia i na początku września. Duże cebule tulipanów, narcyzy oraz hiacyntów sadzi się na kwietnikach i w grupach parkowych po około 60-80 na 1m2, a na rabatach znacznie rzadziej, tj. po 20-30 na 1m2. Rośliny drobnocebulowe sadzi się gęsto, aby tworzyły zwarte kobierce. Lepiej nie wyznaczać regularnych rzędów, ale rozrzucać cebule w określonej liczbie na 1m2. Gatunki kwitnące latem i jesienią sadzi się od połowy kwietnia do początku czerwca. Wyjątki stanowią zimowity, jesienne krokusy i cyclamen bluszczolistny, który sadzi się w sierpniu. Ważne jest sadzenie cebul na jednakową głębokość. Na glebach lekkich głębokość sadzenia jest równa trzykrotnej wysokości cebuli, natomiast na glebach bardziej zwięzłych sadzi się cebule nieco płycej. Przy sadzeniu posługujemy się specjalnymi cylindrami lub rozkładamy cebule na dnie bruzd lub zagonów.

 

Pielęgnowanie roślin


Rośliny uprawiane przez kilka lat na tym samym miejscu powinno się w razie suszy nawadniać. Dobrym rozwiązaniem jest nawadnianie podsiąkowi. Ten system stosowany jest na trawnikach sprawdza się również w przypadku kwietników, rabat czy grup parkowych, a szczególnie w miejscach trudno dostępnych jak ronda i ciągi komunikacyjne. W firmach zajmujących się urządzaniem terenów zieleni rzadko przechowuje się materiał roślinny na kolejne cykle nasadzeń. Przechowywanie jest kłopotliwe, gdyż wymaga pomieszczeń o kontrolowanych warunkach, dobrym wietrzeniu i możliwości utrzymania odpowiedniej temperatury. Po wykopaniu z gruntu, podsuszeniu i oczyszczeniu układa się cebule, bulwy czy kłącza cienkimi warstwami w ażurowych skrzynkach. Dla ochrony przed wysychaniem przykrywa się je torfem, trocinami lub piaskiem. Dotyczy to przede wszystkim gatunków o cienkich, delikatnych łuskach okrywających lub całkowicie pozbawionych tuniki, jak np. cebule lilii.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia +48 61 111 0195
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium